„Зелени кораци“
Завршна свечаност пројекта „Зелени кораци“ под покровитељством Удружења зелене градње и Локалне фондације Ниш. Захваљујемо се на сарадњи која је била веома успешна и коју ћемо сигурно наставити реализацијом нових пројеката.Захваљујући подршци Локалне фондације НИш, удружење „Зелене градње“ из Ниша реализовало је пројекат „Зелени кораци“ рекла је у емисији „Мој град“ госпођа Ивана Лукић председница Управног одбора. Пројекат је обухватио три програма. У оквиру програма „Еко кутак“ набављене су клупе, саксијско цвеће, столови са клупама за зелену учионицу, као и едукативни и дидактички материјал. На радионици „Наше мале баште“ ученици су у стаклене декоративне посуде слагали камечиће, земљу, бињке, украсне елементе и кроз игру направили мини вртове. Циљ ове радионице био је едукативни и креативни и омогућио је деци да направе малу животну заједницу, али и да развијају осећај одговорности кроз негу коју треба да јој посвете. На крају радионице ученици су оставили отисак својих руку обојених у зелену боју на дрво нацртано на великом паноу, као свој лични допринос и тако на јединствен начин исказали своју љубав и бригу према природи.
“Путујућа лабораторија”
Ученици Гимназије “Светозар Марковић” организовали су манифестацију под називом “Путујућа лабораторија” која је намењена основцима у Нишу.“Путујућа лабораторија” обићи ће 12 основних школа у Нишу, а ученици ових школа имаће прилику да виде науку на нов, занимљивији начин, али и да науче нешто.Циљ ове манифестације је да и ученици који нису имали прилике да посете фестивал “Наук није баук” виде занимљиве научне садржаје и на тај начин се можда мало више заинтересују за природне науке.Осим тога, циљеви пројекта “Путујућа лабораторија” су и популаризација науке међу ученицима основних школа, подршка унапређењу инклузивног образовања и подршка активном укључивању ученика са сметњама у развоју у научнопопуларне пројекте.
Видео прича о примеру добре праксе у примени дигиталних алата и технологија у Основној школи „Др Драган Херцог“
ШОСО „Царица Јелена “ је поносна на своје учешће у пројекту које организује ОШ „Др Драган Херцог“ под покровитељством УНИЦЕФ-а и МПНТР-а. Наш школски Тим који чини пет наставника је пун утисака са ових изузетно корисних радионица и предавања јер управо размена искустава и професионална подршка је од немерљиве важности за унапређење квалитета рада образовне установе ученика са сметњама у развоју и инвалидитетом.Учестовали смо у изради видео прича о примеру добре праксе у примени дигиталних алата и технологија у Основној школи „Др Драган Херцог“. У Пројекат је, поред ове школе, било укључено 60 запослених из 12 школа за образовање ученика са сметњама у развоју и инвалидитетом.Министарство просвете, науке и технолошког развоја је, у циљу унапређења учења на даљину за ученике са сметњама у развоју и инвалидитетом, у претходном периоду организовало 10 тематских радионица, менторску подршку наставницима, сарадничку размену искустава о различитим моделима хоризонталних учења наставника и колаборативне наставе.Ова врста подршке наставницима обезбеђена је путем Пројекта „Хоризонтално учење, размена и подршка наставницима из школа за образовање ученика са сметњама у развоју за развој метода и приступа за реализацију наставе деци са сметњама у развоју у дигиталном окружењу“, који Министарство реализује у сарадњи са УНИЦЕФ-ом, а евалуација пројекта је показала висок проценат задовољства наставника учешћем у пројекту, размењеним искуствима, и стеченим знањима и вештинама, закључак је завршног састанка пројекта.Путем Пројекта спроведено је заједничко планирање, припрема и реализација огледних часова учењем на даљину (уз коришћење онлајн платформи и дигиталних алата), развијена је онлајн библиотека дигиталних садржаја за рад са ученицима са сметњама у развоју и инвалидитетом.
https://www.unicef.org/serbia/price/ako-ne-mozes-u-skolu-skola-ce-kod-tebe
„Инклузивни камп толеранције“
Инклузивни камп толеранције одржао се на Власинском језеру од 3-8 јуна 2024.године. На једном месту учесници из Северне Македоније, Црне Горе, Словеније и Србије. Десет ученика наше школе учествовало је на кампу. Ментори: Ана Ивановић, Ана Димитријевић и Иван Младеновић.
За указано поверење по трећи пут, неизмерну срећу наших ђака и прелепо искуство, посебну захвалност дугујемо пријатељима из #nigresiv @nigresiv.
„Beyond Boundaries: Embracing Abilities Together (BBEAT)“
Наставници Ана Ивановић и Иван Младеновић учествовали су у пројекту који је подржан од стране U.S. Department of State. Камп је одржан на Власинском језеру од 18. до 22. септембра 2024. године. Ову иницијативу су организовали и координисали Бранислав Мојевић из Сарајева и Марко Ристић из Ниша, уз учешће родитеља и деце из Сарајева (организација “Загрљај”), Ниша (организација “ДАН”), као и Лесковца.
Деца су учествовала у спортским активностима које су промовисале инклузију и тимски рад. Родитељи су присуствовали радионицама на теме законских регулатива и могућности за спорт деце са посебним потребама. Кроз радионице, родитељи су размењивали искуства и успостављали важна умрежавања.